لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

راهنمای خرید هدفون - هدفون بی سیم

هدفون‌ها در چندین سال گذشته پیشرفت های زیادی داشته‌اند. هدفون‌ها در گذشته تنها وسیله‌ای برای گوش دادن به موسیقی بود اما امروزه تبدیل به یک دستگاه هوشمند شده‌اند که قادر هستند به تلفن‌های همراه و دیگر وسایل دیجیتالی متصل شوند. انواع مختلفی هدفون در بازار موجود است که می‌توان به جرئت گفت نرم‌افزارهای آن‌ها روزانه به روزرسانی می شوند و همین علت خرید هدفون خوب برای کاربران کمی دشوار است. ما در این مقاله سعی بر این داشته ایم که نکات مهم در هنگام خرید هدفون‌ها را بیان کنیم پس با ما تا انتها همراه باشید.

انواع مختلف هدفون‌ها:

راهنمای خرید هدفون

هدفون‌های داخل گوش یا (In-ear)

هدفون های داخل گوش یکی از کوچک‌ترین هدفون‌های موجود در بازار است که درون گوش قرار می گیرد و با نام ایرفون نیز شناخته شده هستند. قرارگیری ایرفون ها در فاصله ی نزدیکی به پرده گوش است و همین امر باعث تولید کیفیت صدای بالایی از این هدفون های بی سیم شده است. با توجه به اینکه ایرفون ها در فاصله نزدیکی به پرده گوش قرار دارند مانع ورود نویز و صدای محیط می شوند.

راهنمای خرید هدفون

در بخش انتهایی ایرفون ها، پوشش نرمی وجود دارد که به آن ها ایرباد می گویند. اکثر برندهای سازنده ایرفون ها، ایربادهای خود را در اندازه های مختلفی به بازار عرضه می کنند تا کاربران بتوانند ایربادهای متناسب با سایز درون گوش خود را خریداری کنند.

باید به این نکته توجه داشت که اگر ایربادهای نامناسب انتخاب کنید، علاوه بر شنیدن صدای اطراف باعث افتادن ایرفون ها از گوش می شود.

این محصولات به دلیل اندازه کوچک و سبک وزن بودنشان، قابلیت حمل بالایی دارند و می توان از آن ها در فعالیت های ورزشی برای گوش دادن به موسیقی نیز به راحتی استفاده کنید.

هدفون های روی گوش یا (On-ear)

هدفون های روی گوش نسبت به ایرفون ها سایز بزرگ تری دارند و بر روی لاله گوش قرار می گیرند. این نوع هدفون های بی سیم به دلیل نحوه قرار گیری بر روی گوش صدا را مستقیم به درون کانال گوش هدایت می کنند اما صدای محیط را نمی توانند به خوبی ایزوله کنند و معمولا نیز صدای موسیقی در حال پخش از محیط بیرون شنیده می شود.

البته بسیاری از کاربران استفاده و خرید هدفون های روی گوش را به هدفون های درون گوش ترجیح می دهند زیرا استفاده طولانی مدت از آن ها حرارت کمتری را ایجاد می کند و باعث آسیب کمتری به سیستم شنوایی می شود. برخی از هدفون های روی گوش قابلیت تاشدگی دارند و می توان به راحتی آن را درون کیف قرار داد.

راهنمای خرید هدفون

هدفون های بی‌سیم نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با توجه به ابعاد بزرگی که دارند باتری حجیم‌تری نیز دارند تا بتوان از گوش دادن به موسیقی در طولانی مدت لذت ببرید. این نوع محصولات بی سیم نیز دارای وزن سبکی هستند و به راحتی قابل حمل هستند.

برخی از هدفون ها دارای درایورهای بزرگ‌تری هستند که به لطف این قابلیت از کیفیت صدای خروجی بالایی برخوردار است. با این حال باید در هنگام خرید هدفون های متناسب با گوش خود را خریداری کنید.

هدفون های دور گوش (Over-ear)

راهنمای خرید هدفون

هدفون های دور گوش در هنگام استفاده تمام لاله گوش را در برمی‌گیرند. این محصولات از درایورهای بزرگ‌تر و همچنین قدرتمندتری برخوردار هستند که باعث شده سطح صدا و باس بالاتر و همچنین عمیق تری داشته باشد.

درایورهای این هدفون های بی سیم مانند هدفون های دور گوش، با فاصله ی دورتری از پرده گوش قرار می گیرند و باعث ایجاد صدایی فراگیر می شوند. همچنین به واسطه اینکه به طور کامل تمام محیط گوش را پوشش می‌دهند از ورود نویز نیز جلوگیری می کنند.

هدفون های پشت باز و پشت بسته:

هدفون ها علاوه بر اندازه بزرگی و کوچکی که دارند به دو دسته پشت باز و پشت بسته تقسیم بندی می شوند. به طور کلی هدفون های پشت باز از نوع هدفون های دور گوش هستند. هدفون های پشت بسته، مانع ورود نویز می شود و همچنین صدا را با شدت بیشتری به گوش ها ارسال می کنند.

مشخصات فنی هدفون ها:

حساسیت و سطح فشار صدای هدفون:

حساسیت و سطح فشار یکی از پارامترهای هدفون است که نشان دهنده حداکثر توانایی آن ها در تولید صدای بلند است. سطح فشار صدا را با واحد دسی بل (dB) نشان می دهند. حساسیت نیز توانایی تولید صدا از سیگنال‌های دریافتی در هدفون ها را نشان می دهد. بازه حساسیت هدفون ها عموماً بین 85 الی 120 دسی بل است کمترین آسیب را به قدرت شنوایی افراد وارد می کند و اگر حساسیت صدا بیشتر از این مقدار باشد باعث آسیب جدی به سیستم شنوایی فرد می شود. بنابراین در هنگام خرید هدفون به میزان حساسیت و سطح فشار صدای آن ها نیز توجه داشه باشید.

درایورهای هدفون:

راهنمای خرید هدفون

درایورها یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک هدفون بی سیم است زیرا وظیفه این بخش تبدیل سیگنال‌های الکتریکی را عده‌دار است. درایورها دارای انواع مختلفی هستند که شامل دیافراگم، آهن‌ربا و کویل می باشند. وظیفه کویل و آهن ربا لرزاندن دیافراگم است که با توجه به فرکانس لرزش این قطعه، صدای مورد نظر ایجاد می شود.

درایورها را اصولاً به اندازه‌ی قطرشان در مشخصات هدفون ها نشان داده می شوند. در واقع درایورهای بزرگ قادر به ایجاد صدای بالاتر به خصوص در بازه‌ی فرکانس پایین و باس هستند.

هدفون هایی که درون گوش قرار می گیرند به دلیل اندازه کوچکی که دارند نمی توانند از درایوهای بزرگ برخوردار باشند اما برخی از کمپانی ها از دو درایو در این محصولات استفاده کرده اند که یکی از آن ها برای تولید باس و فرکانس پایین و دیگری برای فرکانس میانی و بالا.

بازه فرکانس پاسخ دهی:

فرکانس پاسخ دهی در واقع همان بازه فرکانس صدایی است که هدفون ها توانایی تولید آن را دارند و این بازه را هرتز می‌سنجند. اعداد پایین تر این بازه فرکانسی مربوط به صداهای بم و همچنین میزان توانایی تولید هدفون در تولید باس می باشد. اعداد بالاتر یا فرکانس های بالاتر نیز به معنای صدای زیر یا تریبل است. اکثر هدفون های بی سیم موجود در بازار عملکردی در بازه ی فرکانسی بین 20 الی 20 هزار هرتز دارند این بازه ی فرکانسی با بازه ی شنوایی انسان ها برابر است.

امپدانس:

امپدانس مشخصه ی مقاومت الکتریکی است که آن را با واحد اهم نشان می دهند. بدین معنا که اگر هدفونی دارای امپدانس بالایی بود مقاومت بالاتری نیز در برابر جریان الکتریکی دارد و در نتیجه توان بیشتری نیاز دارد که بتواند درایورهای هدفون را به حرکت در آورد.

هدفون هایی که دارای امپدانس پایین تری هستند دارای نقاط ضعفی هستند. با توجه به اینکه این نوع هدفون ها از ولتاژ کمتری استفاده می کنند برای عملکرد مناسب به جریان بالاتری نیاز دارند که این جریان بالا باعث لرزش درایورها و تولید نویز می شود. بنابراین با توجه به منبع پخش صدای مورد نظر خود اقدام به خرید هدفون کنید.

حذف نویز:

راهنمای خرید هدفون

یکی از فاکتورهای مهم در هدفون های بی سیم، مجهز بودن به نویز کنسلینگ (Noise-Cancelling) است. این قابلیت صدای محیط را ضبط کرده و سپس موج معکوس ایجاد می کند و آن را دوباره به هدفون باز می‌گرداند با این کار نویز موجود در محیط اطراف حذف می شود.

قابلیت حذف نویز به توان الکتریکی بستگی دارد که با توجه به نوع برند و الگوریتم کاری آن ها، پردازش و نحوه دریافت نویز و فیلتر کردن آن متفاوت خواهد بود.

سطح اغتشاشات هارمونیک (THD):

این نوع اغتشاشات بیانگر حداکثر صدای خروجی هدفون می باشد. همانطور که در مطالب بالا بیان کردیم صدا از طریق لرزش دیافراگم درون درایو تولید می شود و در سطحی با صدای بالا امکان عدم توانایی دیافراگم برای لرزش در سرعت بالا وجود دارد که به آن اغتشاش گفته می شود و میزان آن را با واحد درصد بیان می کنند و هر چه درصد آن پایین باشد نشان دهنده آن است که هدفون ها توانایی پخش صداها را با سطح صدای بالا دارند.

عایق بندی صدا:

هدفون هایی که دارای عایق بندی صدا هستند طوری طراحی شده اند که ورود نویز و همچنین خروج صدا به محیط اطراف جلوگیری می کنند.

راهنمای خرید هدفون

عمر باتری:

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در هدفون های بی سیم، امکان استفاده آن ها در طولانی مدت است که باید در هنگام خرید هدفون به آن توجه داشته باشید.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی بر این داشته ایم تا شما را به برخی از راهنمایی های لازم جهت خرید هدفون بی سیم مناسب آشنا کنیم تا شما بتوانید با در نظر گرفتن این فاکتورها و همچنین کاربردی بودن آن ها بهترین هدفون بی سیم  را خریداری کنید. فروشگاه اینترنتی ام پی بلبری نیز هدفون های بسیار با کیفیت به بازار عرضه نموده است که می توانید با کلیک بر روی این قیمت اقدام به خرید هدفون کنید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir