لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

فیس آیدی (Face ID) چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

بار دیگر شرکت اپل فناوری را همراه با گوشی آیفون 10 خود رونمایی کرد که تمام افرادی که علاقه مند به گوشی های اپل هستند را شگفت‌زده کرد. این فناوری که با نام اپل فیس آیدی (Apple Face ID) معرفی شد یک تکنولوژی اسکن چهره است که از آن برای باز کردن قفل گوشی های موبایل آیفون و ساخت ایموجی متحرک استفاده می شود.

اپلیکیشن فیس آیدی طرفداران بسیاری پیدا کرده است به همین علت ما در این مقاله شما را بیشتر با این اپلیکیشن و همچنین قابلیت‌های آشنا خواهیم کرد.

اپل فیس آیدی چیست؟

فیس آیدی در سال 2017 توسط Apple Inc طراحی و راه‌اندازی شد که نوعی احراز هویت ایمن بیومتریک است. این اپلیکیشن به جای اثر انگشت از چهره شما در گوشی های آیفون برای باز کردن قفل صفحه نمایش استفاده می شود. در واقع قفل گوشی توسط اسکن مادون قرمز و نور مرئی چهره شما را شناسایی می کند که یک سیستم ایمن‌تر از اثر انگشت به شمار می‌آید. سخت افزار فیس آیدی درون واحد کوچکی در بالای تاچ ال سی دی گوشی های آیفون جایی گرفته است که اصطلاحاً به این سیستم دوربین TrueDepth گفته می شود.

فیس آیدی چیست

اپل ادعا کرده است که این اپلیکیشن برای 6 مانع مختلف غلبه کرده است که عبارت‌اند از:

1- چهره افراد را با دقت بسیار زیادی اسکن می کند تا بتواند بعدها از طریق آن چهره قفل گوشی را باز کند.

2- تصویر چهره تازه اسکن شده را با چهره‌ی ذخیره‌سازی مقایسه می کند تا بتواند قفل را هنگامی که شما چهره خود را در مقابل آن قرار دادید باز کند.

3- این اپلیکیشن می تواند داده های صورت شما را در شرایطی نوری متفاوت اسکن کند.

4- باید جزییات صورت خود را در زمانی که چهره خود را تغییر می‌دهید مانند تغییر در ابرو، آرایش کردن، مدل مو متفاوت و ... به‌روز کنید.

5- با استفاده از کلاه، روسری، عینک افتادی نیز می توانید چهره خود را اسکن کنید تا بتوانید چهره شما را در هنگام اسکن بشناسد.

6- این اپلیکیشن تنها با چهره‌ی شما قابلیت باز کردن قفل صفحه را دارد بنابراین شخصی دیگر نمی تواند با نشان دادن چهره خود قفل صفحه را باز نماید.

اپل فیس آیدی چگونه کار می کند؟

شرکت اپل از ترکیبی از فرستنده مادون قرمز و حسگرها (True Depth) برای ترسیم تعداد زیادی نقطه نور مادون قرمز بر روی چهره و همچنین اطراف آن استفاده می کند.

فیس آیدی چیست

سیستم دوربین TrueDepth چیست؟

هر زمان که افراد به گوشی های آیفون X و یا جدیدتر خود نگاه می کنند، این سیستم چهره را حتی در تاریک‌ترین مکان توسط نورگیر سیل شناسایی می کند. پس از آن دوربین مادون قرمز عکسی از چهره‌ی شما می‌گیرد و پروژکتور نقاط زیادی مادون قرمز نامرئی را پخش می کند. سیستم دوربین TrueDepth از این عکس استفاده می کند و آن را از طریق شبکه‌های عصبی هدایت کرده تا بتواند از چهره‌ی شما یک مدل ریاضی بسازد.

شبکه عصبی چیست؟

زمانی که برای باز کردن گوشی آیفون جدید خود به دوربین آن نگاه می کنید شبکه عصبی چهره‌ی شما را با آنچه که در دستگاهتان ذخیره کرده‌اید مقایسه می کند و اگر تطابق داشته باشد قفل گوشی را باز می کند.

به گفته‌ی شرکت اپل این فناوری را بر روی چهره‌ی هزاران شخص در کل جهان امتحان کرده است و عکس‌های بی‌شماری را گرفته است که این کار کمک کرده است تا شبکه‌ی عصبی چندگانه را هوشمند کند و فناوری فیس آیدی را تولید نماید.

موتور عصبی بیونیک چیست؟

شرکت اپل برای پردازش داده های مورد نیاز فیس آیدی تراشه عصبی بیونیک A11 Bionic را راه اندازی کرد. این تراشه نوعی تراشه داخلی است که برای الگوریتم‌های یادگیری ماشین تولید شده است که قادر خواهد بود صدها میلیارد عملیات در ثانیه را انجام دهد. البته به عنوان کاربر، استفاده از این فناوری بسیار ساده است و تنها کافی است چهره خود را روبروی گوشی بگیرید تا قفل آن باز شود.

همان‌طور که می دانید شرکت اپل به تولید فناوری‌های جدید بسیار معروف است به همین علت به شما پیشنهاد می کنیم اگر می‌خواهید درباره یکی از هزاران فناوری آن با نام سیری بدانید مقاله‌ی برنامه سیری چیست را مطالعه کنید.

قابلیت های اپل فیس آیدی چیست

اپلیکیشن فیس آیدی با چه دستگاه‌هایی از اپل سازگاری دارد؟

اپل فیس آیدی برای اولین بار با گوشی آیفون 10 (X) رونمایی شد و تا به امروز گوشی های آیفون X، XR، XS، XS Max، 11، 11 Pro و 11 Pro Max و گوشی های سری جدید این شرکت از تکنولوژی فیس آیدی(Face ID)پشتیبانی می کنند.

شناسایی چهره در گوشی های آیفون برای چه مواردی غیر از قفل گوشی استفاده می شود؟

این اپلیکیشن برای خریدهای Apple Pay، App Store و iTunes و برنامه‌های شخص ثالثی که هم اکنون به Touch ID متکی هستند، قابل استفاده می باشد.

آیا برای تشخیص چهره نورپردازی مهم است؟

باید بگوییم خیر، برای گوشی های آیفون، نورپردازی برای اسکن چهره شما دارای اهمیت نیست زیرا از نور مادون قرمز برای اسکن چهره استفاده می کند و به راحتی در یک اتاق نیمه تاریک و یا خارج و درون منزل کار می کند.

اما اگر نورپردازی شدید باشد همانند نور خورشید این امکان وجود دارد که اسکن چهره با مشکل مواجه شود و فیس تایم با برخورد نور شدید خورشید از اسکن چهره شما منصرف شود.

face id چیست

تنظیم فیس تایم در چه زمان‌هایی امکان پذیر است؟

برای اولین بار در هنگام تنظیم گوشی آیفون، از شما پرسیده می شود که آیا تمایل به استفاده از فیس تایم برای قفل گوشی خود دارید یا خیر؟ همچنان اگر نتوانستید در همان لحظه به این پرسش پاسخ دهید می توانید بعدها از تنظیمات گوشی فیس تایم را فعال کنید. نحوه تنظیم فیس تایم در هر زمانی به صورت یکسان صورت خواهد گرفت.

اپل فیس آیدی در زمان فرایند ثبت همانند تاچ آیدی به سادگی صورت می پذیرد و تنها کافی است چهره شما را با دقت کند تا بتواند بعدها شما را در هنگام باز کردن قفل گوشی شناسایی کند. البته در هنگام ثبت چهره به شما خواهد گفت که سر را به طرفین بچرخانید تا بتواند چهره شما را از تمام زوایا اسکن کند.

نحوه تنظیم فیس آیدی چگونه است؟

- به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید و سپس گزینه‌ی Face ID & Passcode کلیک کنید و رمز عبور را وارد کنید.

- در زیر قسمت Face ID بر روی گزینه‌ی Enroll Face کلیک کنید.

- سپس بر روی Get Started (شروع کنید) کلیک کرده و دستوراتی که بر روی صفحه گوشی می‌آید دنبال کنید.

- ابتدا از شما می‌خواهد چهره خود را درون قاب قرار دهید و سپس به آرامی به طرفین بچرخانید تا چهره شما به خوبی اسکن شود.

آیا قفل کردن گوشی توسط فیس آیدی ایمن است؟

به گفته شرکت اپل، بسیار تلاش کرده‌اند تا این فناوری با وسایلی همانند عکس چهره افراد، باز نشود. همچنین این شرکت با افراد بسیار ماهر در ساخت ماسک چهره و همچنین میکاپ آرتیست های هالیوود کار کرده اند تا بتوانند شبکه‌ی عصبی این فناوری را به نحوی آموزش دهند که تنها با چهره‌ی واقعی افراد بتواند قفل گوشی را باز کند.

داده های تصویر شما درون یک محفظه امن در تراشه بیونیک مورد حفاظت قرار می‌گیرد. بدین معنا که تمام پردازش‌ها بر روی این تراشه انجام خواهد شد و به سرور ارسال نمی‌شود.

جالب است بدانید برای آنکه فیس آیدی بتواند قفل صفحه گوشی را باز کنید باید با چشمان باز به دوربین نگاه کنید.

فیس آیدی چه ویژگی هایی دارد

اگر گوشی آیفون شما دزدیده شود چه خواهد شد؟

با توجه به پاسخ ایمیل رئیس مهندسی نرم‌افزاری شرکت اپل آقای کریک فدریگی (Craig Federighi) به برنامه نویسی با نام کیت کرمبل که گفته اگر شخصی که گوشی را دزدیده است آن را به سمت صاحب گوشی بگیرد قفل گوشی باز شود و سپس فرار کند چه؟ رئیس مهندسی در پاسخ گفته که شرکت اپل برای این حل این مشکل دو راهکار در نظر گرفته شده است:

1- تا به صورت مستقیم به گوشی نگاه نکنید گوشی باز نخواهد شد.

2- در هنگام تحویل گوشی به سارقین می توانید دکمه های دو طرف گوشی را هم‌زمان فشار دهید تا فیس آیدی به طور موقت غیر فعال شود.

نکات دیگری که باید در مورد فیس آیدی بدانید:

این فناوری با ایموجی نیز کار می کند. زمانی که شرکت اپل محصول آیفون X خود را به بازار معرفی کرد، ایموجی با نام Animoji را توسعه داد و پس از آن به توسعه Memoji نیز پرداخت. افراد می توانند این ایموجی های متحرک را با چهره خودکنترل کنند زیرا به نحوی طراحی شده اند که با حالت صورت شما هماهنگ می شوند.

سخن پایانی:

در این مقاله به معرفی فیس آیدی پرداختیم تا بتوانید با این فناوری بیشتر آشنا شوید. برای خرید لوازم جانبی گوشی آیفون خود همانند سیم شارژر، شارژر دیواری و ... می توانید از فروشگاه اینترنتی ام پی بلبری (mpblberri ) اقدام کنید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir